Storage Account

Macierz serwerów jako hardware dla StorageAccounta

Storage account to usługa przechowywania danych w chmurze azure. W skład której wchodzą 4 różne sposoby przechowywania danych :

  • Blob storage – służy do przechowywania danych binarnych lub tekstowych. Blob storage oferuje dostęp poprzez REST Api oraz poprzez dostępne biblioteki.
  • File Storage – umożliwia podłączenie jak do zwykłego dysku zewnętrznego poprzez protokół SMB.
  • Table Storage – służy do przechowywania danych tabelarycznych.
  • Queue Storage – to prosta kolejka wiadomości.

Dane, które przesyłamy do storage accounta dla naszego bezpieczeństwa są szyfrowane oraz w zależności od konfiguracji mogą być replikowane lokalnie, globalnie lub regionalnie.

Blob Storage

Blob storage jest bardzo prostym storagem, który może współpracować z innymi usługami azure. Tworząc blob storage wybieramy jeden z 3 tierów dostępu do danych: gorący, zimny lub archiwalny. Każdy tier różni się czasem dostępu do danych oraz ceną. Blob storage może być triggerem dla funkcji azurowej opisywanej tutaj.

Hot storage tier

Tier gorący to dane, do których wracamy często. Dane, które są zapisywane oraz odczytywane regularnie. Tier ten jest najdroższym tierem, jeśli chodzi o przechowywanie danych, jednak ceny za operacje na tych danych są najniższe.

Tier ten powinniśmy wykorzystać w przypadku plików, które mają być procesowane lub wykorzystywane jako zasoby zewnętrzne w naszym rozwiązaniu.

Cold storage tier

Tier chłodny to dane, które zapisujemy i odczytujemy stosunkowo rzadko, są one dostępne on line cały czas. Tier ten charakteryzuje się średnią ceną przechowywania oraz średnią ceną odczytu.

Przykładowym wykorzystaniem byłyby raporty dzienne/miesięczne, do których musimy mieć natychmiastowy dostęp, ale nie będziemy ich odczytywać zbyt często, a one same będą niezmieniane.

Archiwum storage tier

Tier Archiwum to tier najtańszy jeśli chodzi o przechowywanie danych. Jednak operacje na nim są najdroższe, zwłaszcza sam odczyt danych. W przypadku tieru archiwum możliwe jest również, że dane nie będą dostępne natychmiast. Dane w tierze Archiwum nie są dostępne online, to znaczy musimy zażądać dostępu do tych danych (rehydracja). Po żądaniu dostępu dane zostaną dla nas przygotowane i ostatecznie przeniesione do tieru gorącego lub chłodnego.

Przykładem wykorzystania tieru archiwum mogą być wszystkie dane historyczne, jeśli musimy zachowywać przez dłuższy okres czasu powyżej 180 dni.

File Share

To udostępnianie plików jako zasób sieciowy. File share możemy zamontować w naszym systemie operacyjnym jako dysk sieciowy i używać go jako normalny dysk, a że jest on składnikiem Storage Accounta to mamy zapewnioną redundancję danych.

Table Storage

Table storage jest sposobem na przechowywanie danych tabelarycznych. W danych musimy wyróżnić 2 elementy, czyli klucz partycjonujący oraz klucz rekordu. Klucz partycjonujący powinien nam wydzielać fragmenty podobnych danych, natomiast klucz rekordu jednoznacznie określa nam dany rekord. Tabelki działają jak zwykła baza danych NoSQL.

Zastosowaniem table storage może być cokolwiek co nie wymaga silnych mechanizmów bazodanowych jak wyniki pomiarów, informacje o dostępności aplikacji czy nawet logi aplikacyjne.

Queue Storage

Queue to kolejka wiadomości. Pojedyncza wiadomość może mieć wielkość do 64KB a sam storage może przechowywać miliony wiadomości. Wiadomości możemy wysyłać do kolejki oraz je odczytywać z kolejki.

Użyciem kolejki w Storage Account jaki się u mnie sprawdza to wielowarstwowy processing danych przychodzących. Dane zapisane na blob storagu triggerują funkcje, która umieszcza tą informację na odpowiednich kolejkach skąd już inne funkcje przetwarzają te pliki. Działa to jak większość innych systemów kolejkowych, więc pewnie zastosowań będzie więcej.

Przydatne linki

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *